Fagyási és égési sérülések kezelése

Kérjen időpontot az Önhöz legközelebb eső sebkezelési centrumunkba!
Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    A fagyási és az égési sérülések osztályozása négy kategória szerint történik. Az osztályokat a sérülés mértéke alapján határozzuk meg, a könnyebb sérülések kerülnek az első osztályba, míg a súlyos, akár életet is veszélyeztető sérüléseket a negyedik osztályba soroljuk. A fagyási és az égési sérülések kezelése a sérült terület nagyságától és mélységétől függnek.

    Fagyási sérülések kezelése

    A fagyási sérülések következtében az erek összehúzódnak, ezáltal a sejtekhez nem jut elegendő vér és tápanyag. Ezen funkció megszűnésével a sejtek elhalnak, szövetpusztulás következik be. Az elsőfokú fagyás következtében a bőr felszíne elszíneződik, kékeslilás színűvé válik. Az adott terület zsibbadni kezd, és ödéma alakul ki. Másodfokú fagyási sérülés során a sérült területen vízzel telt hólyagok keletkeznek, az ödéma fokozódik. Harmadfokú fagyásnál a bőr legmélyebb rétegei is érintetté válnak, újabb hólyagok keletkeznek, mindezt erős fájdalom kíséri. Negyedfokú fagyási sérülésnél a hólyagokból fekélyek válnak, a szövetek elhalnak, az adott testrész érzéketlenné válik.

    A sérülések kezelése az állapot súlyosságától függ. Az első fokú sérülésnél az érintett felületet fel kell melegíteni, kiemelt tényező a fokozatosság. A hólyagok kezelése kiemelkedő jelentőségű, nagyfokú az elfertőződés kockázata, ebből kifolyólag tetanusz adása szükséges. A negyedfokú fagyási sérülésnél műtétre is sor kerülhet, amennyiben bebizonyosodik, hogy a szövetek teljesen elhaltak.

    Égési sérülések kezelése

    Az elsőfokú égés során a bőr legfelső rétege, a hámréteg sérül, melynek tünetei a piros, fájdalmas bőrfelület. A másodfokú égési sérülés esetén a bőr felületén hólyagok jelennek meg, erős fájdalom, duzzanat jelentkezik, harmadfokúnál pedig a bőr színe is megváltozik. Negyedfokú égési sérülésnél a sérülés a bőr összes rétegét érinti, szövetelhalás lép fel.

    Az első fokú égési sérülésnél elegendő hideg, folyó víz alá tartani a sérült területet. Egy napra ajánlott fedőkötést helyezni a sebre, hogy az adott területet védjük a mechanikai ingerektől, valamint hogy az elfertőződés kockázatát lecsökkentsük. A súlyosabb sérüléseknél, a bőr elhalt szöveteinek eltávolítása miatt sebészeti beavatkozásra is szükség lehet. A roncsolódott szöveteket műtéti úton el kell távolítani, ugyanis nagy az elfertőződés kockázata.

    Források:

    www.elsosegely.hu

    www.hazipatika.com

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező